Applifting. České softwarové studio, které už 7 let dokazuje, že společnost může být úspěšná bez striktních korporátních pravidel. Jedna z nejrychleji rostoucích firem ve střední Evropě v jejíž prostorách najdete skupinu kreativních lidí, které baví dělat svět lepším místem.
Svobodná firma, která slovy Vratislava Kalendy: „Zlepšuje životy našich lidí a také klientů tím, že dodáváme software, který je smysluplný.“.
Zakladatelé společnosti nám v tomto dílu podcastu Právo v kostce přiblížili nejen fungováni a politiku Appliftingu, ale vyjádřili se třeba k tomu, jak vnímají právníky a jejich práci.
Vratislav Kalenda byl svým otcem již od mala vedený k psychologii a technice. Později se pokusil tyto dva obory spojit v jedno a snaží se v tomhle smyslu společnost Applifting profilovat.
Filip Kirschner je „backmenem k Vraťovu frontmenovi“ a stará se o vnitřní fungování společnosti jako takové a procesy, bez kterých by firma nebyla tím, čím je teď.
Obou jsme se zeptali, jak by Applifting popsali a v čem je jejich firma jiná. Odpověď vás možná překvapí: „My nejsme klasická firma, která má investory potřebující dividendu a která by se hnala za ziskem. Zisk je důležitý, protože to znamená, že organismus je zdravý, ale není hlavním cílem.“
Důkazem těchto slov je například vnitrofiremní projekt „spirit of Applifting“ v rámci kterého se snaží menšími či většími skutky zlepšovat život nejen lidem ve svém okolí, ale také tam, kde na tom záleží.
„Sbíráme odpadky v lese, pekli jsme dorty zdravotníkům v průběhu covidové vlny a tento čas lidem proplácíme.“
Největším úspěchem podle obou hostů podcastu je práce na projektu BankID, u kterého byli hlavním dodavatelem a zároveň se podíleli na návrhu celé architektury řešení. Zároveň jsou hrdí na každý menší projekt, na kterém se podílejí.
Poslední dobou nefungují jenom jako čistě vývojářské studio, ale snaží se pomáhat klientům také s produktem samotným. Samotní zakladatelé však nevidí tento bod jako konečnou a snaží se svém fungování stále posouvat.
„Nevíme, kde se to zastaví, produktová firma není naše poslední evoluce.“
Pokud vás zajímá, jak ve světě vývoje vnímají právnka, tak asi nějak takto: „Právník je run-time interpreter zdrojového kódu našeho státu“
Pokud se chcete dozvědět, jak jejich aplikace dosud zachránila již 160 životů, zda řešili kvůli jejích „open-minded“ fungování nějaké problémy, co znamená pojem tyrkysová firma a jak vidí zakladatele Appliftingu práci právníka, tak si poslechněte tento podcast.