Pracovní smlouvu většina z nás alespoň jednou za život podepsala, víme tedy, jak by měla vypadat, co by měla obsahovat a na co si dát při jejím uzavírání pozor. Stejná důležitost by měla být přikládána i smlouvě o výkonu funkce. Na rozdíl od pracovní smlouvy, která se řídí zákoníkem práce, spadá tento typ smlouvy pod obchodní právo. Právní úpravu byste hledali v zákoně o obchodních korporacích. Podívejme se na smlouvy o výkonu funkce, které se uzavírají zejména ve společnostech s ručením omezeným a v akciových společnostech, trochu podrobněji.
Smlouva o výkonu funkce je základní dokument, který upravuje vztah mezi společností a jejím členem voleného orgánu (například jednatelem, členem představenstva či členem dozorčí rady). Proč je dobré ji mít? Poskytuje právní jistotu oběma stranám, zajišťuje jasné nastavení odměny, práv a povinností a pomáhá předcházet budoucím sporům. Vědět, co by v ní nemělo chybět, je proto klíčové.
Potřebujete pomoct s korporátní agendou ↗? Spolupracujeme s menšími firmami i nadnárodními korporacemi.
Písemná forma smlouvy je nutnost. Samotné uzavření a podpis smlouvy k její účinnosti však nestačí. Účinnost je podmíněná schválením smlouvy nejvyšším orgánem společnosti, tj. valnou hromadou. Valná hromada musí smlouvu odsouhlasit prostou většinou společníků (akcionářů), kteří jsou na valné hromadě přítomni (pokud není ve společenské smlouvě nebo ve stanovách určeno jinak). Pokud budete smlouvu v budoucnu jakkoli měnit nebo doplňovat, musí i nové znění schválit valná hromada.
Je dobré vědět, že vznik funkce člena orgánu a účinnost smlouvy o výkonu funkce jsou dvě různé věci. Funkce může vzniknout i bez účinné smlouvy. Naopak smlouva se často uzavírá až poté, co funkce vznikne.
Je na zvážení smluvních stran, jaká práva a povinnosti si chtějí v rámci svého vztahu ve smlouvě upravit. Jako u každé jiné smlouvy však platí, že prevence je nejlepší základ. Čím lépe smlouvu napíšete a specifikujete práva a povinnosti smluvních stran, tím méně nedorozumění a problémů vás v budoucnu čeká. Našim klientům vždy doporučujeme do smlouvy zahrnout aspoň následující:
Jedno z obvyklých ustanovení, které do smlouvy o výkonu funkce patří, je určení odměny za výkon funkce. Pokud ve smlouvě chybí ujednání o odměně, platí, že je funkce vykonávána bezplatně.
Pokud smlouvu o výkonu funkce neuzavřete, nestane se účinnou, nebo je neplatná z důvodů, za které člen voleného orgánu nemůže (např. společnost přestane komunikovat, valná hromada smlouvu neschválí nebo je její text nejasný), odměna se určí jako obvyklá v době uzavření smlouvy nebo při nástupu do funkce. Člen voleného orgánu ale musí aktivně usilovat o to, aby byla smlouva schválena, a nesmí jen pasivně čekat. Obvyklou odměnu lze stanovit např. znaleckým posudkem nebo odhadem.
Odměnu do smlouvy stanovte dostatečně konkrétně. Doporučujeme:
Nevíte, jak co nejlépe odměnu do smlouvy specifikovat? Spojte se s našimi odborníky ↗ na právo obchodních korporací a dostanete jasné odpovědi.
Příjem ze smlouvy o výkonu funkce se zdaňuje jako příjem ze závislé činnosti podle zákona o daních z příjmů fyzických osob, přičemž je zdaněn sazbami 15 % nebo 23 % v závislosti na výši příjmu. Kromě toho podléhá i povinným odvodům na sociální a zdravotní pojištění.
Porušení povinností může mít pro obě smluvní strany důsledky. Ve smlouvě proto doporučujeme zakotvit i ustanovení o případných sankcích, a to jak pro člena voleného orgánu, tak pro společnost. Sankce může být peněžitá pokuta, povinnost nahradit způsobenou škodu nebo možnost okamžitého odvolání člena z funkce.
Jasně stanovené sankce působí preventivně a zároveň motivují obě strany k dodržování jejich závazků.
Pokud jednatel společnosti zastává zároveň roli výkonného ředitele / CEO, dochází k tzv. souběhu funkcí. Pozice CEO je vykonávána na základě pracovní smlouvy (v režimu zákoníku práce), ale funkce jednatele je vykonávána na základě smlouvy o výkonu funkce (v režimu zákona o obchodních korporacích). Jaká jsou hlavní rizika tohoto modelu?
Co všechno můžeme pro vaši firmu v oblasti korporátního práva ↗ udělat a jak probíhá spolupráce s námi?
Vždy má přednost znění společenské smlouvy (stanov). Tím ovšem není dotčena možnost ujednat si ve smlouvě o výkonu funkce výhodnější podmínky než ve společenské smlouvě. Pokud chcete do smlouvy o výkonu funkce zahrnout lepší podmínky, musí být schváleny většinou potřebnou pro změnu společenské smlouvy (stanov).
Ne, zákon to nevyžaduje. Bez smlouvy se ale vztah řídí pouze zákonnou úpravou a společenskou smlouvou/stanovami, což může vést k právní nejistotě, zejména v otázce odměňování. Doporučujeme proto smlouvu o výkonu funkce sjednat.
Ano, například povinnost mlčenlivosti můžete nastavit i na dobu po ukončení funkce. Ve smlouvě o výkonu funkce také jasně vymezte, co přesně považujete za důvěrné informace.
Smlouva o výkonu funkce není formalita. Je to efektivní nástroj, jak zajistit spravedlivý a transparentní vztah mezi členy volených orgánů a společností. Pokud si nejste jistí, jak ji správně nastavit, rádi vám s tím pomůžeme. Ozvěte se a my vám připravíme smlouvu, která bude šitá na míru vašim potřebám.
Jsem vedoucí korporátního týmu a pražské pobočky advokátní kanceláře SEDLAKOVA LEGAL. Ve své praxi se zaměřuji primárně na vyjednávání investic (jak ze strany investičních fondů, tak ze strany startupů), právní pomoc startupům, nastavování holdingových struktur a vztahů mezi společníky a na zajišťování běžné korporátní agendy společností.