Yarmill je v Česku vyvinutá aplikace – profesionální tréninkový deník a datová platforma pro sportovní svazy a týmy. S cílem zvýšit konkurenceschopnost českých sportovců se náš klient Yarmill pustil do společného projektu s Českým olympijským výborem (ČOV) a začal pracovat na vytvoření rozsáhlé odborné AI knihovny. Už od začátku se Yarmill potýkal se složitostí problematiky autorských práv.
Jak jsme pomohli vyřešit komplexní výzvy, aby byly po právní stránce v pořádku?
AI nástroj bude pracovat s daty v podobě odborných publikací a jiných materiálů z oblasti sportu od uživatelů aplikace Yarmill.
Primárním cílem AI nástroje je poskytovat odpovědi na specifické otázky z oblasti vrcholového sportu – a to s využitím metody RAG, vložených dat a publikací a zapojením globálního LLM AI.
„Klient se potýkal s problémem, jak získat oprávnění k tomu, aby mohl do AI nástroje nahrát odborné články třetích stran, vědecké publikace a další informace zaměřené na otázky sportu, tréninku, sportovní výživy a dalších témat, která se sportem souvisejí,” vysvětluje Tereza Formanová, expertka na právo duševního vlastnictví.
V první řadě jsme museli ověřit poskytnutá data, abychom si byli jistí, že s nimi může Yarmill nakládat při nahrávání do AI asistenta, a umožnit tak Českému olympijskému výboru a sportovním svazům spolupracujícím s ČOV využívat AI nástroj ke zodpovídání dotazů.
Zároveň se ukázalo, že není snadné zajistit, aby tato data poskytnutá uživateli byla legální. Bylo by obtížné u každé publikace kontrolovat, jakým způsobem ji jednotliví uživatelé získali, a jestli mají oprávnění poskytnout ji Yarmill, aby jimi naplnil AI knihovnu.
„Když nám poprvé v plné míře došlo, jaký labyrint celá problematika autorských práv je (z pohledu uživatelů, autorů, AI zpracování a výzkumu), vypadalo to, že to nemá řešení. Úplně nám to zkazilo náladu a motivaci. Nechtěli jsme přistoupit na hru některých aplikací, které fungují za podmínek na hraně legálnosti. Bylo to nanic. Chtěli jsme projekt stopnout,“ vzpomíná Tomáš Pošepný, spoluzakladatel a CEO Yarmill.
Naším cílem bylo klientovi poradit a v dalším kroku i zajistit, aby byl projekt Yarmill & ČOV postaven na neotřesitelných právních základech.
Zástupci ČOV a Yarmill se shodli na potřebě ukotvení legal-safe spolupráce a nalezení dlouhodobě bezpečného řešení. Primární odpovědnost ležela na našem klientovi, bylo proto potřeba právně ošetřit autorská práva v několika krocích.
V prvním kroku jsme se pustili do vyjednávání podmínek mezi klientem a Českým olympijským výborem. Nastavili jsme jasnou spolupráci a výsledkem je komplexní smluvní dokumentace (např. Smlouva o vývoji AI asistenta a Smlouva o užívání standardní aplikace Yarmill), která ošetřuje jak vztahy s ČOV a zákazníky Yarmill (sportovní svazy), tak vztahy s autory publikací a uživateli, kteří do aplikace podklady nahrají za účelem AI analýzy.
Ve druhém kroku jsme provedli komplexní analýzu možností využití odborných publikací, které budou do appky nahrávat uživatelé. Klíčovou otázkou bylo posouzení, jestli je takové využití publikací, které jsou chráněny autorským právem, vůbec legální. Mají uživatelé práva do aplikace publikace nahrát? A jakým způsobem s nimi může Yarmill nakládat? Museli jsme posoudit tzv. zákonné licence dle autorského zákona (jedná se o výjimky, kdy k určitému způsobu užití autorských děl není třeba souhlasu autora).
Ve složité analýze jsme se zaměřili i na to, zda metoda RAG (Retrieval Augmented Generation), kterou Yarmill potřebuje využít k analýze odborných publikací, naplňuje kritéria pro některou ze zákonných licencí. Prozkoumali jsme všechny technické procesy, aplikovali účinnou právní úpravu a zvážili i možné dopady aktuálních rozhodnutí soudů některých členských států EU.
Museli jsme také minimalizovat rizika odpovědnosti našeho klienta za porušení autorských práv v případě, kdy uživatel poskytne aplikaci třeba pirátsky stažená data.
„Zásadní bylo posouzení situace, kdy uživatel získá legální kopii publikace (koupí si e-book), tak jestli ji může poskytnout k natrénování AI asistenta. Protože to, že mám e-book, ještě nemusí vždy nutně automaticky znamenat, že jej můžu nahrát do jakéhokoliv AI nástroje a vytěžovat z něj data třeba pro vlastní komerční produkt,“ uvádí Pavel Čech, odborník na IT právo a právo duševního vlastnictví.
Autorský zákon sice vytěžování dat pro trénování umělé inteligence umožňuje, ale stanoví pro to specifické podmínky.
Zjistili jsme, že obecnou zákonnou licenci pro automatizovanou analýzu v soukromém sektoru nemůžeme využít, protože zpracování publikací AI nástrojem klienta nesplňuje všechny zákonné podmínky. Další možná zákonná licence pro vědecký výzkum, kterou by mohla využít Česká olympijská akademie jako součást ČOV, byla zase omezena zákazem komerčního využití. A protože Yarmill nemohl vyloučit budoucí komerční záměr, připravili jsme koncepci získání práv přímo od autorů nebo oprávněných osob (např. dědiců, zaměstnavatelů autorů, nakladatelů). Současně může Yarmill využívat díla pod vybranými Creative Commons licencemi, které umožňují nakládání s publikacemi v rozsahu potřebném pro AI nástroj.
„To, co vzniklo, je skvělý. Nevěřil jsem. Pavel, Terka a pár dalších to neskutečně oddřeli, nastudovali si precizně situaci, zahraniční judikáty, specifika projektu, Českého olympijského výboru, velkých jazykových modelů i existujících AI aplikací. Odkryli nám kompletní prostor možností a zákonných výjimek až po varianty zakládání institutu knihovny. Všechno strukturovaně a moc hezky analyticky zvládnuté,“ říká o spolupráci Tomáš Pošepný.
Nakonec bylo potřeba správně nastavit podmínky pro nahrávání publikací uživateli, aby Yarmill získal potřebná práva ke zpracování. To zahrnovalo přípravu licenčního souhlasu od autorů nebo jiných nositelů práv k publikacím, přípravu podmínek pro nahrávání a užití odborných publikací a úpravy a doplnění EULA – licenční smlouvy pro koncové uživatele. V závěru jsme přeložili veškerou dokumentaci do angličtiny, aby bylo možné získat i zahraniční publikace, a vyladili jsme také znění textů pro checkboxy do aplikace.
Yarmill díky naší spolupráci získal právní jistotu pro využití publikací AI asistentem. Minimalizovali jsme totiž rizika spojená s nelegálním nakládáním s publikacemi, včetně obvinění z porušení autorských práv a vyloučení i pouhého podezření na možné porušení ze strany autorů využitých publikací.
„Provedli nás k finálnímu řešení, učesali ho, dopracovali včetně pomocných vysvětlujících materiálů pro uživatele a textů v aplikaci. Mám strašnou radost z toho, že pro nás našli takový výsledný právní rámec, na kterém jsme nakonec celý modul vystavěli, spustili a který nám umožňuje projekt rozvíjet v dalších fázích,“ doplňuje Tomáš Pošepný.
Yarmill může díky preciznímu právnímu rámci a jasně stanoveným pravidlům budovat odbornou AI knihovnu pro český profesionální sport a společně s ČOV tak nabídnout sportovcům inovativní řešení, které je posune v mezinárodní konkurenceschopnosti.
Yarmill je český sportstech startup a parta lidí s unikátní symbiózou know-how datové analýzy a profesionálního sportu. Pod rukama jim vzniká sportovní datový sklad, který umožňuje trenérům a sportovcům plánovat sezónu, evidovat výsledky závodů a kontrolních testů, vyhodnocovat úspěšnost tréninku nebo třeba integrovat data chytrých hodinek, prstýnků a dalších zařízení. Aplikace je na míru přizpůsobena specifickým potřebám jednotlivých sportovních svazů a sportů – patří mezi ně plavání, lyžování, lezení, biatlon a více jak 30 dalších organizací z celého světa.
Nový AI asistent vzniká ve spolupráci s Českým olympijským výborem v rámci Programu Vědecko-výzkumné podpory české reprezentace* k dosažení lepších výkonů na nejvýznamnějších soutěžích. Jeho cílem je poskytovat odborné a zároveň srozumitelné odpovědi na specifické otázky z oblasti vrcholového sportu.
-
* Program Vědecko-výzkumné podpory české reprezentace (evidenční číslo žádosti OH2024-00001).