Vedete střední nebo velkou firmu a řešíte spoustu věcí, od obchodních strategií přes finance až po personální otázky. Právě při tomto vytížení se může snadno stát, že některé zákonné povinnosti zůstanou opomenuty. Korporátní audit vám pomůže zjistit, na co si dát pozor, abyste předešli zbytečným rizikům a problémům.
Nejvyšší orgán společnosti musí projednat a schválit účetní závěrku nejpozději do 6 měsíců od konce předcházejícího účetního období. Následně je nutné účetní závěrku zveřejnit ve sbírce listin obchodního rejstříku.
Bez řádně schválené účetní závěrky si společníci nemohou rozdělit a vyplatit zisk. Nezveřejnění účetní závěrky ve sbírce listin může vést k pokutám, v krajním případě i ke zrušení společnosti soudem.
⏰ Nestíháte termín pro schválení účetní závěrky nebo potřebujete asistovat s její přípravou? Rádi vám pomůžeme.
Statutární orgán má povinnost do 3 měsíců od konce předcházejícího účetního období vypracovat zprávu o vztazích. Tento dokument uvádí přehled struktury vztahů mezi ovládající a ovládanou osobou, úlohu ovládané osoby ve struktuře, způsob a prostředky ovládání a přehled vzájemných smluv a jednání učiněných v posledním účetním období.
Pokud společnost nezveřejní zprávu o vztazích, vystavuje se riziku pokuty a dokonce až zrušení ze strany soudu.
Potřebujete pomoct s vypracováním zprávy o vztazích? Obraťte se na nás – zajistíme, že dokument bude obsahovat všechno, co má. 💪
Výroční zprávu sestavují pouze ty osoby, které mají povinnost mít účetní závěrky ověřené auditorem. Účelem výroční zprávy je podat komplexní obraz o vývoji činnosti a stávajícím hospodaření. Obsahem výroční zprávy jsou mimo jiné informace o předpokládaném vývoji činnosti, o aktivitách v oblasti výzkumu a vývoje nebo informace o nabytí vlastních akcií nebo vlastních podílů. Pokud společnost sestavuje výroční zprávu, bude její součástí i zpráva o vztazích.
Nezveřejnění výroční zprávy může vést ke ztrátě důvěryhodnosti u investorů a obchodních partnerů. Společnost se také vystavuje riziku pokuty a dokonce až zrušení ze strany soudu.
🤝 S výročními zprávami máme zkušenosti. Podívejte se, s čím vším umíme vaší firmě pomoct.
Dle aktuální praxe soudů nesmí mít společnost v obchodním rejstříku jako živnost zapsané pouze obecné "Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona". Každá společnost musí mít v obchodním rejstříku v případě volné živnosti zapsané konkrétní obory, aby bylo zřejmé, jaké aktivity skutečně provozuje.
Pokud není předmět podnikání zapsán v obchodním rejstříku správně, vystavuje se společnost riziku pokuty a dokonce až zrušení ze strany soudu. Zbytečným rizikem je také situace, kdy společnosti mají v rejstříku zapsané všechny obory volné živnosti, i když je reálně neprovozují – tím se zvyšuje riziko kontrol ze strany finančních úřadů a dalších státních orgánů.
Skutečným majitelem je fyzická osoba, která má v konečném důsledku finanční prospěch ze společnosti nebo nad ní uplatňuje rozhodující vliv. Právnické osoby musí svého skutečného majitele zjistit a zajistit jeho zápis do Evidence skutečných majitelů (ESM), případně ověřit, že zápis odpovídá skutečnosti.
Za správnost a aktuálnost údajů odpovídá člen statutárního orgánu společnosti. Pokud skutečný majitel není řádně zapsán nebo je uveden nesprávně, není možné rozhodnout o výplatě podílu na zisku, provádět korporátní změny a společnosti hrozí pokuty ze strany soudu.
Společnost má povinnost zakládat do sbírky listin především:
Za zveřejňování dokumentů ve sbírce listin odpovídá člen statutárního orgánu společnosti s péčí řádného hospodáře. Nejčastější chybou v praxi je, že ve sbírce listin není uložena aktuální verze společenské smlouvy a účetní závěrky.
💡Chcete mít jistotu, že máte sbírku listin kompletní a aktuální? Ozvěte se nám a spolu to dořešíme.
Do živnostenského rejstříku se mimo jiné zapisují živnostenská oprávnění, která daná osoba má. S ohledem na právní jistotu třetích stran musejí údaje uvedené v živnostenském rejstříku odpovídat údajům uvedeným v obchodním rejstříku a společenské smlouvě.
Člen statutárního orgánu je odpovědný za to, aby údaje ve veřejných rejstřících byly zapsány shodně a nebyly v rozporu.
Funkční období členů volených orgánů (jednatelé, členové představenstva, dozorčí rady, správní rady atd.) je časově omezené. Konkrétní délka funkčního období člena voleného orgánu záleží na úpravě ve společenské smlouvě nebo zákoně.
Člen voleného orgánu, kterému uplyne funkční období (tj. není zvolen nejvyšším orgánem na další funkční období) a zároveň jedná navenek právnické osoby, překračuje své zástupčí oprávnění a v takovém případě zavazuje sám sebe. Jinak řečeno, nejedná na účet právnické osoby.
⏳ Blíží se konec funkčního období vašich volených orgánů? Zajistěte včas všechny potřebné kroky.
Korporátní audit není jen formalita – je to efektivní nástroj, který vám pomůže odhalit potenciální rizika dříve, než se stanou skutečnými problémy. Dodržování legislativních povinností nejen ochrání vaši společnost před pokutami a jinými sankcemi, ale také zvyšuje důvěryhodnost v očích obchodních partnerů, investorů i zákazníků.
Nejčastější rizika, kterým se vystavujete při nesplnění povinností:
Není toho málo, ale nemusíte na to být sami. Zavolejte, nebo si rovnou napište o schůzku. ⬇️