Smlouva o převodu podílu – na co je třeba si dát při uzavírání smlouvy pozor?

Převod podílu ve společnosti s ručením omezeným (s.r.o.) patří v praxi k nejběžnějším obchodněprávním jednáním. Ve světě korporátního práva je to věčné téma, takže se může zdát, že není co pokazit. Realita však bývá jiná. Víte, co mít při uzavírání takové smlouvy na paměti? Jakou formu by měla smlouva mít? Co je třeba zkontrolovat, abyste předešli nepříjemným překvapením?

Převodní smlouva a její účinky

Převodní smlouva je zvláštním typem kupní smlouvy, prostřednictvím které jedna strana převádí svůj podíl ve společnosti na jinou osobu. Taková smlouva musí být písemná a musí mít úředně ověřené podpisy obou stran. Vůči společnosti je převod platný až ve chvíli, kdy se o tom společnost dozví, tj. až doručením jednoho vyhotovení smlouvy. Až od tohoto okamžiku má společnost povinnost jednat s novým vlastníkem podílu jako se svým (novým) společníkem.

Převod podílu

Právní úprava převodu podílu je v poměrech společnosti s ručením omezeným obsažena v § 207 a násl. zákona o obchodních korporacích. I když zákon stanovuje podmínky převodu jasně, jednotlivé společnosti si mohou ve své společenské smlouvě stanovit podmínky trochu jinak. Například mohou požadovat schválení převodu podílu i mezi společníky konkrétním orgánem společnosti, nebo vydat tzv. kmenové listy.

Převod podílu na společníka vs. na třetí osobu

Podle zákonné úpravy může každý společník převést svůj podíl na jiného společníka bez jakýchkoli dalších podmínek. Společníci si nicméně mohou ve společenské smlouvě nebo v dohodě společníků (anglicky: Shareholders' Agreement) sjednat omezení nad rámec zákona, která mohou nabývat různých podob. Například může být sjednáno předkupní právo, které vyžaduje, aby osoba, která chce převést podíl, nejprve nabídla svůj podíl k odkupu osobě, která je z předkupního práva oprávněna. Dále může být stanoveno, že k převodu podílu je nutný souhlas určitého orgánu společnosti (typicky valná hromada, či dozorčí rada, pokud je zřízena).

Převod podílu na osobu, která není společníkem, je složitější. Ze zákona musí převod schválit valná hromada. Toto pravidlo však mohou společníci ve společenské smlouvě rovněž upravit a potřebu souhlasu valné hromady vyloučit.

Pokud je tedy ve společenské smlouvě uvedeno, že k převodu podílu potřebujete souhlas orgánu společnosti, je to podmínka, kterou nelze obejít. Na udělení souhlasu je zpravidla stanovena lhůta šesti měsíců od uzavření smlouvy. Po uplynutí této lhůty se má za to, že strany od smlouvy o převodu podílu odstoupily. Tuto lhůtu lze upravit přímo ve společenské smlouvě. Společník, kterému ze strany příslušného orgánu společnosti nebyl udělen souhlas bez udání důvodu, nebo v případech, v nichž je k tomu orgán dle společenské smlouvy povinen, má právo ze společnosti do dvou měsíců od podání žádosti o udělení souhlasu vystoupit.

Proto je důležité před uzavřením smlouvy o převodu podílu pečlivě prostudovat společenskou smlouvu společnosti, jejíž podíl plánujete koupit, aby se předešlo případným komplikacím. Společenská smlouva každé s.r.o. je veřejně dostupná ve sbírce listin obchodního rejstříku. Navíc doporučujeme předem ověřit, zda společníci uzavřeli dohodu společníků. Pokud ano, tak nabyvatel podílu bude muset přistoupit i k této dohodě.

Potřebujete právní poradenství při převodu obchodního podílu? Zjistěte více o našich službách zde. ↗

Podíl představovaný kmenovým listem

Některé společnosti mohou vydávat tzv. kmenové listy, což jsou cenné papíry, které představují podíly ve společnosti. Kmenový list je možné vydat pouze za předpokladu, že to výslovně určí společenská smlouva, a jde to pouze u podílu, který nemá omezenou nebo podmíněnou převoditelnost.

Kmenový list se převádí pomocí smlouvy o převodu kmenového listu a prostřednictvím rubopisu (podpisem převodce na rubové straně kmenového listu spolu s identifikací nabyvatele). Podíl je pak převeden předáním kmenového listu nabyvateli. Smlouva o převodu podílu nevyžaduje specifickou formu a může být tedy uzavřena i ústně.

Převod podílu, který je reprezentován kmenovým listem, je velmi jednoduchý a efektivní, protože není nutné sepisovat převodní smlouvu a ani případně svolávat valnou hromadu k udělení souhlasu s převodem. Pro zajištění právní jistoty však i v tomto případě vždy doporučujeme mít písemnou smlouvu o převodu podílu.

Na co si dát ve smlouvě pozor?

Kvalitní smlouva o převodu podílu by měla obsahovat ustanovení, která chrání práva převodce i nabyvatele. Například převodce by měl prohlásit, že je oprávněným a výlučným vlastníkem převáděného podílu a má plné právo s ním nakládat. Toto je zvlášť důležité v případě, kdy by mohlo dojít ke konfliktu, například pokud převodce již dříve uzavřel jinou smlouvu o převodu stejného podílu. Doporučujeme také zahrnout prohlášení, že podíl není zatížen právy třetích osob, jako je zástavní nebo předkupní právo, která by mohla omezit nabyvatele v nakládání s podílem nebo dokonce ohrozit celý proces převodu.

Naopak, některá ustanovení, jako například výše kupní ceny, je vhodnější ve smlouvě explicitně nezmiňovat. Vzhledem k tomu, že jedno vyhotovení smlouvy o převodu podílu se předkládá rejstříkovému soudu, může být v zájmu obou stran, aby kupní cena zůstala důvěrná. Jelikož je ale kupní cena jednou z podstatných náležitostí smlouvy o převodu podílu, je nutné ve smlouvě uvést, že výše kupní ceny je specifikována v samostatném dokumentu (anglicky: Side Letter), který zůstane důvěrný a bude přístupný pouze převodci a nabyvateli.

Nezapomeňte na zápis do obchodního rejstříku

Aby byl nový vlastník podílu oficiálně zapsán jako společník, musí být změna zapsána do obchodního rejstříku. K tomu je potřeba vyplnit formulář dostupný online (na stránkách e-justice) a přiložit k němu smlouvu o převodu podílu.

Pozor na daňové dopady a plánované změny

V souvislosti s převodem obchodního podílu je důležité zvážit také daňové aspekty, zejména pak zdanění příjmu převodce z prodeje podílu. Aktuální legislativní změny přijaté v rámci vládního konsolidačního balíčku přinášejí významné úpravy této oblasti.

Nyní platí, že pro osvobození od daně z příjmu fyzických osob je nutné splnit tzv. časový test, tedy držet obchodní podíl po dobu alespoň pěti let. Pokud tato podmínka není splněna, příjem z prodeje podléhá zdanění bez ohledu na jeho výši.

Od 1. ledna 2025 se však pravidla mění. Osvobozen od daně bude pouze příjem z prodeje podílu, u něhož bude splněn časový test (pětiletá doba držení) a současně celkový příjem z prodeje všech obchodních podílů za dané zdaňovací období nepřesáhne 40 000 000 Kč. Tato částka se vztahuje na součet příjmů ze všech převodů uskutečněných během daného období, nikoli na každou jednotlivou transakci zvlášť.

Pomůžeme vám s přípravou smluv i daňovými aspekty. ↗

Vhodné načasování převodu podílu

Problematika smlouvy o převodu podílu je složitější, než se na první pohled zdá. I vzhledem k nadcházejícím změnám v daňové legislativě, která vstoupí v účinnost k 1. lednu 2025, je důležité pečlivě zvážit načasování převodu podílu. Pokud je kupní cena podílu vyšší než 40 000 000 Kč, doporučujeme uskutečnit transakci ještě v letošním roce, aby bylo možné využít současné daňové podmínky a vyhnout se novým omezením.

Pokud potřebujete asistenci při přípravě převodní smlouvy, při schvalování valnou hromadou, nebo při zápisu změn do obchodního rejstříku, ozvěte se nám. Rádi vám pomůžeme.

Autor

Michaela Puškár Garajová ↗

Jsem vedoucí korporátního týmu a pražské pobočky advokátní kanceláře SEDLAKOVA LEGAL. Ve své praxi se zaměřuji primárně na vyjednávání investic (jak ze strany investičních fondů, tak ze strany startupů), právní pomoc startupům, nastavování holdingových struktur a vztahů mezi společníky a na zajišťování běžné korporátní agendy společností.

Kontaktujte nás