Pokud jste startup a dostali jste se do fáze právní prověrky neboli due diligence (zkr. DD), gratulujeme vám. V tomto případě jsou totiž peníze od investora už opravdu na dosah. Přitom platí, že due diligence při vstupu prvního investora bývá ta nejsložitější, poprvé se otevírají všechny problémy a hledají se nedostatky, které by investici mohly zabránit. Odtajníme, jak probíhá právní prověrka duševního vlastnictví, jaké problémy po právní stránce nejčastěji řešíme a zda se můžete na IP due diligence nějak připravit.
Investoři chtějí mít jistotu, že má startup skutečnou hodnotu a jejich investice je dostatečně chráněná.
Foundeři startupů se soustředí na přítomnost, protože potřebují rychlé peníze na další rozvoj firmy. VC fondy mají fokus úplně jinde – na moment exitu. Zajímá je, zda vůbec existuje něco, co půjde v budoucnosti prodat, nebo uvést na burzu. Prověřují, zda vlastníte všechna práva k vašemu duševnímu vlastnictví (typicky to bývají kódy, loga a práva k doméně), které tvoří jádro každé firmy.
Investoři provádějí důkladnou IP due diligence ve spolupráci s právníky a tímto způsobem chrání peníze svých investorů. Téměř všechno jde vyřešit a právně ošetřit. Je důležité pochopit, že DD je v zájmu všech zúčastněných stran, aby se předešlo problémům při prodeji startupu.
IP prověrka ↗ není jen právní formalita, ale zásadní krok pro startupy, kde se nevyplácí nic zatajovat. Poradíme, jak na ni. Srozumitelně a jasně.
Právníci vstupují do due diligence většinou v momentě, kdy je jasné, že investice proběhne. Neřešíme revize ani přejednávání smluv, cílem DD je zjistit, v jaké stavu je dokumentace.
Vždy si identifikujte všechny osoby, které se na tvorbě IP podílely. Typicky se jedná o širokou škálu lidí: founders, co-founders, produkťáci, markeťáci, copywriteři, performance markeťáci, ale i prodejci.
Nejčastěji během due diligence objevíme tyto problémy:
Pomůžeme vám nastavit celkovou strategii ochrany know-how: dohody o mlčenlivosti ↗ a konkurenční doložky ↗ v případě klíčových lidí.
Je pravděpodobné, že během prověrky zjistíme, že máte špatně postavené smlouvy s vývojáři, že máte nedostatečně sepsané obchodní podmínky a chtělo by to ochrannou známku. Co s tím? Na stole jsou tři varianty:
Víte už, že vás právní prověrka v blízké budoucnosti čeká? Máme pro vás stručný návod, který poradí, jak případným problémům předcházet:
Berte právní prověrku duševního vlastnictví jako ideální příležitost k tomu, mít všechno v pořádku. Investoři na to uslyší.
Due diligence máme v malíku, provedeme vás celým procesem bez zbytečných stresů. Spojte se s námi ↗.
Nejraději pomáhám těm, kdo potřebují skloubit právo s technologiemi. Ve světě IT a software se totiž cítím jako ryba ve vodě. Už od mala mě přitahovaly nové technologie a promítání science fiction do našeho světa. Až při studiu na vysoké škole jsem si však uvědomil, kolik etických a právních překážek je nutné překonat před jejich uvedením do reality.