Revize smlouvy: Jak na hodnocení rizik?

Pavel Čech 23.09.2024

Při vyjednávání smlouvy můžete narazit na rizika, která mohou negativně ovlivnit projekt, či celou spolupráci. Pochopení a správné vyhodnocení těchto rizik je klíčové pro minimalizaci potenciálních problémů, zejména když potřebujete druhé straně zasahující do smlouvy ustoupit. Naštěstí existují osvědčené postupy a metody, jak při revizi smlouvy tato rizika správně identifikovat a snižovat jejich dopady.

Riziko ve smlouvě může být
prakticky cokoliv. Projevit se může finančními dopady, problémy s plněním závazků, nebo dokonce hrozbou ztráty práv. Rizikem může být i nepřesně specifikované dílo, nejasné platební podmínky, nebo nedostatečně definované testovací a předávací procesy. Často se spory netýkají složitých právních otázek, ale toho, jestli byl dodán očekávaný produkt nebo služba.

Protože
je naší doménou IT právo, v následujícím článku budeme praktické hodnocení rizik ukazovat na smlouvě o vývoji software. Principy jsou však aplikovatelné i na jakoukoliv jinou smluvní dokumentaci.

Kde začít při revizi smlouvy a hodnocení smluvních rizik?

Prvním krokem je vždy detailní revize smlouvy jako celku, včetně příloh a odkazů na další dokumenty, jako jsou obchodní podmínky nebo specifikace díla. Musíte věnovat pozornost nejen tomu, co je ve smlouvě uvedeno, ale také tomu, co v ní chybí.

Například si dejte pozor na situaci, kdy objednáváte vývoj software, ale nemáte dopředu sjednané podmínky servisní smlouvy ↗. Ty jsou v softwarovém vývoji často uzavírány až později, což může být rizikové, protože se jako zákazník stáváte na dodavateli čím dál víc závislý. Z tohoto důvodu doporučujeme dohodnout se na všem důležitém už na začátku spolupráce, dokud ještě netaháte za kratší provaz.

Rizika ve smlouvě navíc vyhodnocuje každá strana rozdílně. Pokud jste objednatel, měl byste se zaměřit na záruky, harmonogram prací a odpovědnost za vady. Naproti tomu dodavatel by měl hlídat jasné definování platebních podmínek a možnosti vícenákladů, které často vznikají z nejasných zadání.

Bojíte se, že vyjednávání sami nezvládnete? Ozvěte se a o revizi smlouvy se postaráme.

Odpovídá vůbec smlouva vašemu projektu?

Když už se bavíme o smlouvě o vývoji software, musíme se na projekt podívat od začátku. Rozlišujeme tři druhy vývoje software, kdy dodavatelé přistupují k celému softwarové dodávce, vývoji a zprovoznění různě. Od toho se pak odvíjí jednak nacenění, ale i celkový přístup k projektu z hlediska jeho průběhu a fungování.

  • Fixed-Price, Fixed-Time (Pevná cena a zadání): Dodavatel nese odpovědnost za to, že rozpočet dodrží. Musí si hlídat každou změnu a posuzovat její dopad do termínů a ceny.
  • Time & Material s nezávazným odhadem: Neboli sazba je pevně daná. Dodavatel ale nedává rozpočet na finální výstup. Zákazník může práce předčasně ukončit a zaplatí jen za odvedenou práci.
  • Team Lease: Objednatel má plnou kontrolu nad směřováním projektu. Dodavatel zaručuje pouze dodání kapacit odborníků v oboru.

Všimněte si, že každý z těchto druhů vývoje má zcela jiné byznysové parametry. Proto i smlouva musí vypadat odlišně. Pamatujte na to a až budete příště řešit dodávku softwarového díla, tak se zamyslete nad tím, jestli její popis ve smlouvě odpovídá povaze vámi dohodnutého projektu.

Typy smluvních rizik

Rizika můžeme rozdělit do tří hlavních kategorií:

  • Technická rizika: Týkají se především proveditelnosti a konkrétnosti díla. Nejasná nebo široká specifikace může způsobit, že dodavatel a objednatel mají odlišné představy o tom, co má být výsledkem.
  • Obchodní rizika: Ta se mohou projevit například ve špatně nastavených platebních podmínkách, nebo nedomyšlených pokutách za nedodržení termínů. Nezřídka se stává, že v pozdější fázi projektu dojde ke změnám, které mohou mít dopad na cenu. Přesah do obchodní části mají i záruky na výstup, které mohou vést k požadavkům na bezplatné opravy. Smlouva však může fungovat i bez záruky a s poměrně širokými omezeními odpovědnosti.
  • Licenční a právní rizika: U softwarových smluv je klíčové zajistit, aby bylo jasně definováno, kdo a jakým způsobem může software využívat. A jestli je vůbec k poskytnutí licence oprávněn.
Chcete se dozvědět víc? Na hodnocení rizik jsme připravili i webinář ↗.

Jak hodnotit závažnost rizik?

Když rizika hodnotíme pro klienty my, tak je rozdělujeme do několika úrovní podle závažnosti. Ta může být vysoká, střední a nízká.

Vysoká rizika jsou ta, která by mohla zásadně ovlivnit realizaci smlouvy, a proto by měla být řešena přednostně. Patří sem například:

  • Špatná koncepce smlouvy: Pokud smlouva pracuje s nesprávnými předpoklady, tak to ohrožuje celý projekt. Jde například o situaci, kdy objednáváte vývoj software na míru a očekáváte převod práv v co nejširším rozsahu, ale dodavatel vám poskytuje pouze licenci.
  • Nemožnost splnění smlouvy: Pokud již při podepisování smlouvy víte, že nemůžete splnit určité závazky, jako jsou záruky na dílo, které nemáte pod kontrolou (např. software běží on-prem na serverech zákazníka a vy máte garantovat dostupnost bez výpadků).
  • Chybějící exitová strategie: Pokud není jasně definován způsob, jak smlouvu ukončit, může to vést k neřešitelným problémům při nefunkční spolupráci​.
  • Vysoké smluvní pokuty

Střední rizika zahrnují problémy, které by mohly ovlivnit vaši spokojenost se smlouvou, ale jsou obvykle řešitelné během vyjednávání. Tato rizika často zahrnují:

  • Nevýhodná cenová ujednání: Například možnosti jednostranného navýšení ceny, či příliš dlouhé garance její neměnnosti. Pokud je neupravíte ke své spokojenosti, tak zde lze většinou vyjednat kompromis spočívající třeba v zastropování změn, nebo možnosti předčasného ukončení smlouvy.
  • Nepřiměřené lhůty: Lhůty, které jsou příliš krátké, nebo dlouhé a nejspíše povedou k problémům​. Můžou se týkat harmonogramu, splatnosti faktur, nebo lhůt pro poskytnutí součinnosti.

Nízká rizika jsou body, které nemají zásadní vliv na hlavní cíle smlouvy, a lze je považovat za prostor pro kompromisy. 

Praktické příklady z oblasti vývoje software 

Příklad rizika pro dodavatele 

Bezchybná implementace: Typickým problémem je otázka dokončení díla. Často se smluvně stanovuje, že dílo musí být předáno „bez vad a nedodělků“, což je ve světě softwaru prakticky nereálné. Vždy se najde prostor ke zlepšení a zákazník nikdy není zcela spokojený. Je proto vhodnější dohodnout se na převzetí díla při splnění předem definovaných akceptačních kritérií. Ta by měla být ideálně objektivní, tak aby nenechávala prostor pro kreativní výklad žádné zúčastněné straně.  

Pro zvýšení komfortu zákazníka lze nabídnout zádržné v určité procentuální výši faktury, které zákazník zaplatí až po odstranění vad. Nemělo by ale docházet k tomu, že bude zákazník celou odměnu držet u sebe až do okamžiku dosažení naprosté spokojenosti s výstupem. 

Příklad rizika pro objednatele 

Zpoždění projektu: Jedním z nejčastějších problémů projektového vývoje je, že dodavatel nedodrží harmonogram a projekt se opozdí, což má za následek finanční ztráty, nebo narušení navazujících projektů. Objednatel může toto riziko zmírnit dohodnutím pevného časového plánu. Bez sankcí za prodlení a jasně definovaných milníků je ale jakýkoliv harmonogram bezzubý.  

Pokud s pokutami dodavatel nebude souhlasit a vy se bojíte prodlení, zkuste jednat o posunutí splatnosti co největší části ceny až do finální akceptace. Dodavatel tak bude motivován vše co nejdříve dokončit, jinak nedostane zaplaceno.

Revize smlouvy je naším denním chlebem a na hodnocení rizik jsme připravili praktický e-book .

Kdy stačí dát si pozor a kdy je lepší vyjednávat? 

Smlouvy čtěte velmi pečlivě a berte v úvahu nejen právní stránku věci, ale také obchodní a technické aspekty. Důležité je si uvědomit, že ne každé riziko je nutně špatné – některá jsou přirozenou součástí podnikání a lze je řídit pomocí dobře nastavených podmínek. 

Pokud se setkáte s nejasností nebo rizikem, je důležité ho vyhodnotit z pohledu možných dopadů a následně rozhodnout, zda jde o závažné riziko, které vyžaduje přímé jednání, nebo o menší problém, který lze zvládnout interně. V každém případě je klíčové přistupovat ke smlouvám obezřetně, ale zároveň flexibilně, aby jednání vedla k oboustranně výhodnému výsledku. 

 

Přípravy, vyjednávání a revize smluv pro naše klienty jsou každodenní náplní naší práce. Pokud nechcete mezi odstavci bloudit sami, nejjednodušší bude, když se nám ozvete. 

 

Autor

Pavel Čech ↗

Nejraději pomáhám těm, kdo potřebují skloubit právo s technologiemi. Ve světě IT a software se totiž cítím jako ryba ve vodě. Už od mala mě přitahovaly nové technologie a promítání science fiction do našeho světa. Až při studiu na vysoké škole jsem si však uvědomil, kolik etických a právních překážek je nutné překonat před jejich uvedením do reality.

Kontaktujte nás